Hitro.bg - Всички офети за групово намаление
Hitro.bg - Всички актуални оферти
Hitro.bg - Всички оферти
Hitro.bg - Търсене във всички оферти Всички оферти за групово намаление Промоции, оферти Сайтът за зехтин и маслини
Здравето от А до Я - Костно-ставни проблеми

Пристрастяване към хазарта, причини, етапи, симптоми и лечение

Пристрастяването към игрите днес се е превърнало в истинска епидемия, и то не само сред децата и младежите, но и сред възрастните. Средностатистическият тийнейджър прекарва до шест часа на ден пред компютъра. Приблизително 70 % от децата са пристрастени към игри като GameofWare - с насилствени и брутални теми. Убийството е основният елемент и цел на играта. Пристрастените започват да бъркат истинската реалност с виртуалната.

Подобна мания се смята за следствие от значителни психологически патологии. Чрез хазарта, както в 22bet, хората се опитват да избягат от ситуациите в живота си, които ги тревожат, или да заместят определен липсващ елемент: вниманието на близките, отсъствието на любим човек, социален статус.

Причини

Счита се, че възможни причини за пристрастяването към игрите са:

  1. Различни психични разстройства (психопатия). Особеностите на човешкия характер, сложността, срамежливостта, често водят до появата на зависимости от този вид.
  2. Много хора използват игрите, за да реализират своите детски фантазии и страхове.
  3. Дефицит на комуникативност. Този проблем е много често срещан сред децата и младежите, чиито родители са постоянно заети с работа.
  4. Вътрешносемейни конфликти. Често, за да избегнат семейните скандали, хората се потапят в един въображаем свят, отколкото само да влошат ситуацията.
  5. Социални фобии, когато човек се страхува от междуличностните отношения и реалното общество. Компютърните игри му помагат да избяга от реалния живот, да се почувства значим и силен. Компютърът се превръща в негов спътник и приятел.

Етапи на пристрастяването към игрите

Пристрастяването към игрите не настъпва мигновено. Съществуват няколко етапа на развитието му, всеки от които се характеризира с определени признаци и промени в поведението на зависимия. Всеки етап се характеризира с придобиването на нови патологични навици.

Подготвителен етап, при който се развива повишена податливост към хазартни игри. Личностни особености като ниска самооценка, неспособност за контролиране на емоциите, нежелание да се приема критика, агресия, импулсивност и хиперактивност, повишено ниво на тревожност, депресия и стрес, склонност към потапяне в света на фантазиите, насърчават пристрастяването към игрите при възрастни и деца. И това не са само компютърните игри. В този случай човек изпитва непреодолимо желание да поема рискове и да поддържа самочувствието си. Постепенно се развива несъзнателно влечение към определен вид игра. Ако подобно психологическо състояние не бъде забелязано и коригирано, заболяването преминава в следващия етап.

Лечение на пристрастяването към хазарта

Пристрастяването към хазарта не трябва да се разглежда като самостоятелно състояние, тъй като то произтича от тежък психичен проблем. Важно е да се идентифицира първопричината и да се работи конкретно с нея. За лечението на пристрастяването към хазарта се използват психотерапия, медикаменти, както и хипноза. Много е важно да се прилагат комплексни мерки. Могат да се използват също автогенен тренинг, психосинтез, семейна и поведенческа психотерапия.

Психотерапията трябва да е насочена към коригиране на семейните отношения, премахване на психологическите нагласи (абстиненция) и проблеми и лечение на страховете. Успешно се използва гещалттерапия, която помага за "затваряне на гещалта", т.е. за разрешаване на проблема.

Симптоматичната медикаментозна терапия на зависимостта от компютърни игри е насочена към лечение на депресия, безсъние, повишена тревожност и раздразнителност. Често се предписват билкови лекарства с успокояващ ефект, но по-често се предписват антипсихотици и транквилизатори. За стабилизиране на съня се използват сънотворни и антидепресанти, които облекчават психоемоционалната свръхстимулация и нормализират настроението.

Лечението на хазартната зависимост трябва да бъде комплексно

Профилактиката на това заболяване също е изключително важна, особено когато става въпрос за появата на хазартна зависимост в юношеска и детска възраст. Родителите трябва да бъдат насърчавани да разговарят по-често с детето си, да го занимават и да проявяват интерес към спортни и творчески дейности. Поощрявайте и хвалете постиженията на детето си и подкрепяйте неговото самочувствие. Предотвратяването на пристрастяването към хазарта трябва да се извършва редовно.





"Още за здравето" - WEB TV

Научете децата да мият правилно зъбите си
429c5c422d300c693cfe6bf1caed1bb1