Помощ! Студени крака и ръце
Ако сте от хората, на които им е все студено и започват да зъзнат още щом в месеца се появи буквата „р”, то ви очакват 8 месеца ледени крака, моравосини нокти на ръцете, грейка под завивката... Ако сте от вечно мръзнещите, това четиво е за вас!
Най-напред се убедете дали постоянното усещане за студ няма чисто здравословни причини, защото често мръзнат хората, които имат:
- Понижена функция на щитовидната жлеза – ако сте флегматични и се уморявате бързо, направети си кръвен хормонален тест.
- Синдром на Рейно /когато при студ ръцете побеляват и посиняват, а като се затоплят, стават сини и се подуват/. Тогава е нужна консултация с ревматолог.
- Сърдечно-съдови проблеми /признак е задъхването/.
- Диабет и разширени вени.
Но на практика нерядко и съвсем здрави хора изпитват постоянно усещане за студ.
Как да облекчите неприятното мръзнене?
За кръвоносните съдове на ръцете са полезни контрастните бани, може и с морска сол – това укрепва и ноктите.
Ръкавиците с един пръст запазват топлината по-ефикасно.
Отделете време за спорт или фитнес – така се раздвижва кръвта и се разширяват периферните съдове.
Не забравяйте поливитамините – никотиновата киселина, желязото и йодът са нужни на ендокринната система, която регулира топлообмена в организма.
Кога мръзнат краката?
- При ниско кръвно налягане , защото снабдяването на периферните съдове е слабо.
- При атеросклероза, която влошава кръвообращението.
- При разширени вени.
Проверете дали нямате някои от изброените проблеми, но междувременно се откажете от тесните обувки, стягащите колани и дрехи. Масажирайте краката по посока от стъпалото нагоре, може и с масажна четка.
Движете се повече.
Закалителните процедури са препоръчителни.
Контрастният душ преди лягане е класическо средство. Има и по-нестандартни начин да се закаляват краката – в хладилника винаги дръжте мокра хавлиена кърпа и преди сън потропвайте върху нея в продължение на 3-5 мин.
Дразненето на кожата раздвижва кръвта в периферните съдове. Добро средство за тази цел е горчицата – но преди да обуете за през нощта чорапи с горчица вътре, намокрете краката добре с топла вода.
Носът е богат на нервни окончания и кръвоносни съдове и затова първи реагира на студа.
За да намалите въздействието на студа въху носа, можете да се ориентирате към по-леки очила, които не притискат кръвоносните съдове.
Бузите му съперничат в това отношение – при повърхностно разположение на кръвоносните съдове, те могат да замръзнат и преди него.
Любителките на големи обеци усещат студа по ушите по-силно, тъй като металът „извежда” топлината навън.
Преди излизане навън в студено време, намажете откритите части с мазен крем.
Косата не мръзне. Но при преохлаждане кръвоснабдяването на кожата на главата се влошава и косата страда заради недостиг на хранителни вещества. Затова в студа шапката е задължителна.
Вътрешно загряване
Горещият чай с мед и лимон доставя бързо топлина на организма, а също въглехидрати и витамини.
Шоколадът също доставя експресно „гориво” – не случайно алпинистите казват, че той постъпва направо в кръвта.
Растителните мазнини доставят витамин Е, който укрепва капилярите.
Джинджифил под всякаква форма – като подправка или като запарка с мед и лимон. Индийците твърдят, че джинджифилът разпалва „вътрешния огън” в тялото.
бутони за социални мрежи