Грипът - агресивен и опасен, ако се подцени
Петър Галев
08-12-2011
Интервю с д-р Анелия Гоцева, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести, паразитология и тропическа медицина, МУ – София. Д-р Гоцева, има ли ръст на респираторните инфекции в края на ноември и началото на декември?
Отчитаме повече болни с респираторни вируси, но все още грипът не е дошъл в България. От изпратените проби в националната референтна лаборатория само две се оказаха положителни за грип тип „В”.
А кога да очакваме мощната грипна вълна?
Периодът варира, но за нашата страна обикновено епидемията се разгръща в края на декември, януари и началото на февруари. В рамките на България областите отчитат пик на заболяемостта по различно време, но става въпрос за интервал от една-две седмици.
Има ли смисъл да се прави разграничение дали даден пациент е болен от грип или от други вируси, обобщавани най-често като настинка?
Категорично, защото много от другите респираторни вируси са неприятни, но не са такава заплаха за здравето, каквато може да бъде грипът. Той е едно сериозно заболяване и неслучайно всяка година взима жертви, дори и сред по-младите хора. По принцип грипът при повечето хора се самоограничава и преминава за около 7 дни, ако не даде усложнения. Но има особено застрашени групи – пациентите с определени хронични заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност, белодробни и сърдечно-съдови проблеми, както и малките деца.
Грипът се характеризира с епидемично разпространение, контагиозният индекс е почти 100 процента, което означава, че огромното мнозинство от хората, в чийто организъм вирусът е попаднал, се разболяват. Заради това лесно разпространение за болестта и опасността от тежко протичане и усложнения се налага пациентите да останат на легло, да търсят лекарска помощ и да започнат навреме адекватно лечение.
бутони за социални мрежи