Здравето от А до Я - Грип
Грипни митове и факти
health.bg
08-02-2012
![]() Ето защо решихме да ви разкрием някои от митовете за грипа: Става въпрос за малко по-тежка настинка.
По принцип всички респираторни инфекции се причиняват от вируси или бактерии. Под „настинка” се разбира най-често хрема (ринит). Тя се причинява от над 200 вируса, но те нямат нищо общо с вирусите на грипа. Неслучайно той започва много остро и засяга целия организъм. Причината за това е отделянето на токсични свободни радикали при сблъсъка на вируса с имунната система. Затова от грипния вирус страдат всички органи и системи, а от вирусите на хремата – само носоглътката. Студовете убиват грипните вируси.
Всъщност механизмът на предаване на грипа – по въздушно-капков път, изключва продължителното излагане на вирусните частици на ниски температури. Когато на улицата или в автобуса някой болен киха и кашля срещу вас, вие аспирирате вирусите, преди те да са унищожени от ниските температури. Студеното време може да забави развитието на грипната епидемия просто защото повече хора си стоят у дома и избягват обществените места, където рискът от заразяване е по-висок. Ако през миналия сезон си боледувал от грип, тази година няма как да се заразиш.
За съжаление не е вярно! Ако беше така, щеше да има трайно действаща ваксина срещу болестта. Грипните вируси са едни от най-изменчивите и всеки сезон се появяват нови щамове. При боледуване от даден щам наистина организмът изработва защита срещу него, но няма никаква гаранция, че няма да ви зарази друг тип на вируса. Дори в един и същи сезон човек може да боледува няколко пъти от грип. Противогрипната ваксина може да предизвика грип.
Това няма как да се случи, защото ваксините не съдържат цели и активни вируси, а само определени инактивирани вирусни частици, които активират имунната система да изработи специфични антитела. След поставянето на ваксина е възможно човек да почувства неразположение за 1 – 2 дни, което обикновено преминава без лечение. Други възможни странични ефекти са подуване, болезненост и зачервяване на мястото на инжекцията или леко повишена температура. бутони за социални мрежи |
Скъпи приятели, Известно е, че първите 7 г. са най-важни в развитието. Точно в 14:29:32 на 14.04. 2007 г. стартирa Health.bg. Ние бяхме сред първите, които осъзнаха силата на специализираната здравна информация в интернет. Светът се развива и през 2014 г. вече Ви предлагаме ново предизвикателство – единствената социална мрежа за лекари, стоматолози, фармацевти и пациенти. Бъдете с нас и на адрес: www.credoweb.bg Последни статии |