За пролетта и кожата
Пролетта, която се характеризира с резки метеорологични промени, слънчеви изригвания, магнитни бури и т.н., създава проблеми не само за целия организъм, но и за кожата. През този сезон от първостепенно значение е да се справим с пролетната умора. Типичните й признаци са чувството за отпадналост още при ставане от сън, потиснатото желание за работа, липсата на апетит и главоболието.
Наблюдават се и засилена раздразнителност, нервност, напрежение, избухливост. Често се появяват безсъние, виене на свят, изтръпване на крайниците. Тъй като жените са с по-лабилна нервно-хормонална система, съвсем нормално е те да са по-отпаднали и да понасят по-трудно пролетната умора.
Те по-често страдат от подуване и кървене на венците, общо побледняване на кожата, а косата и ноктите им могат временно да загубят нормалния си блясък. Цялата тази симптоматика се появява в началото на април и обикновено продължава до края на май. За преодоляване на дискомфорта трябва да се приемат повече витамини – предимно С, В и А.
Преминаването към лятно часово време също е стресов фактор, тъй като изисква пренастройване на биологичните ритми. Женският организъм, в който ежемесечно протичат циклични физиологични процеси, е много по-чувствителен към тези промени, а хормоналният дисбаланс се отразява и на кожата. Тя страда и поради това, че по време на сън именно преди зазоряване възобновяването на кожата е най-активно. По-ранното събуждане отнема точно този период от нощта, през който тя най-добре усвоява необходимите за подмладяването й витамини и микроелементи.
Върху състоянието на кожата неблагоприятно влияние оказват и често срещаните през пролетта вирусни стомашно-чревни неразположения, обикновено протичащи с разстройство. Така организмът губи течности, хранителни вещества и микроелементи.
Кожата се дехидратира, което налага нейната активна рехидратация не само чрез възстановяване на общия водно-солеви баланс, но и чрез локално приложение на хидратиращи козметични средства.
Първите пролетни слънчеви лъчи също влияят на кожата. Под тяхното действие меланоцитите започват по-усилено да изработват кожния пигмент меланин, кожата се удебелява и загрубява (образува се т.нар. светлинен мазол) и част от еластичните влакна се разрушават.
Към пролетните климатични агресори се причисляват и поленовите частици. Цветният прашец обикновено не прониква директно през кожата, тъй като молекулите му са големи, но при определени обстоятелства при пряк контакт оказва въздействие върху нея.
Най-уязвима е кожата на боледуващите от такива дерматологични заболявания, които имат алергичен произход и при които увредената от болестта кожна повърхност е влажна и поради това много по-пропусклива (различни дерматити, екземи и др.).
През пролетта кожата се нуждае от специфични козметични грижи. Възстановяването й от зимната хиповитаминоза се постига чрез продукти, богати на витамини (А, С и Е), а за предпазване от резките климатични промени се препоръчват и енергизиращи субстанции (коензим Q10 и др.). За предпочитане е използването на хипоалергенна козметика.
Не бива да се подценява и необходимостта от подготовка на кожата за лятото, която включва максимално хидратиране и предпазване от непрекъснато засилващата се ултравиолетова активност на слънцето с фотопротективни препарати с достатъчно висок слънцезащитен фактор.
бутони за социални мрежи