Здравеопазване - Здравна политика
Проф. В. Анастасов: Идеите за промени в здравеопазването са добри
Елена Георгиева
21-10-2009
![]() Проф. Васил Анастасов e един от доайените на съдовата хирургия у нас. Специалист със световно признание. Автор е на повече от 180 научни публикации.
Втори мандат е заместник-ректор на Медицинския университет в Пловдив и е ръководител на Клиниката по съдова хирургия и ангиология в Университетската болница „Свети Георги”. Основател е на Националното дружество по съдова хирургия и ангиология. Изнася лекции във Франция, Италия и Белгия.
Проф. Анастасов, какъв е вашият поглед към реформата в здравеопазването през последните години? Досега се направиха много погрешни стъпки. Най-важното е да се следи къде отиват парите за здраве. Защото, ако те се изразходваха действително по предназначение, нещата сега нямаше да са такива.
Каква е вашата преценка за промените, които има намерение да направи новият министър д-р Божидар Нанев? Нашите пациенти много често са с няколко заболявания, и то тежки. На първо място е атеросклерозата. Това е водещо заболяване и то засяга няколко сегмента от човешкото тяло - най-често коронарните артерии на сърцето, каротидните съдове на мозъка, въобще цялата кръвоносна система, а не само едно определено място.
Много често са необходими не една, а няколко операции при един и същи болен. При сегашния начин на плащане по клиничните пътеки това не може да се направи. Ако един болен дойде с проблем на единия крайник, ние го оперираме, но след няколко дни проблемът е при другия крайник, а по сегашните правила не може да го приемем отново. Но ние го оперираме, разбира се. А това вече е в ущърб на отделението и на болницата като цяло. Съдовите операции са едни от най-продължителните. Имаме и много спешна работа, защото в региона почти не се прилага съдова хирургия. Понякога се стига до 10 операции на ден.
Вашата клиника е една от най-големите в системата. Какво е състоянието й на фона на цялата картина в здравеопазването? В Университетската болница сме с най-много преминали болни, а и сме една от клиниките, които са печеливши. Това се дължи, разбира се, най-вече на екипа - много добри лекари, сестри.
Каква е тенденцията през последните години - увеличават ли се болните със съдови проблеми? Нашият контингент са по-възрастните хора. Другата причина специално в България е, че нашето население като цяло застарява. Много от младите хора напускат страната или вече са я напуснали. Тук остават хора, които в различна степен са вече засегнати от атеросклерозата.
Вие сте не само хирург, но и преподавател и учен. Имате връзки и контакти с ваши колеги от целия свят. Познавате различни модели на здравни системи, включително и американската, на която също й предстои реформиране. Вярно ли е обаче, че самата Хилари Клинтън за своята дисертация е заимствала идеи от нашата здравна система от преди 2000 г.? Да, като организация, като ред в системата на диспансеризирането, с постоянното следболнично следене на пациентите и т.н. Това представляваше интерес за американската страна и те ще го заимстват в новата си система, която ще въведат. Разликата обаче ще е в парите, които в Щатите ще се вложат в системата.
Това ще бъдат многократно повече средства. Системата на диспансеризиране, на възможност за широк достъп до лекари, на постоянно наблюдение на състоянието на пациентите наистина беше много добра за нашите условия, но нямахме пари. Така че в много отношения американците сега ще ни копират. Това го знам от мои приятели, американски колеги от Чикаго, а и го чета в чуждестранната преса.
Според вас имаме ли сериозен проблем с медицинските кадри?
Само ниското заплащане на лекарския труд ли е причината?
Какво е мястото на университетските болници в модела на здравеопазването в страната?
Вие сте преподавател, заместник-ректор и всеки ден оперирате, как успявате? Като заместник-ректор отговарям за международните отношения и евроинтеграцията. Имаме доста контакти, нашият университет има много сериозни научни връзки с над 110 университета в САЩ, Япония и Европа. Всички водещи световни учебни заведения ни информират за новостите при тях. Ние правим същото. Медицинският университет в Пловдив е на световно ниво. Да стана лекар, е моята детска мечта. Хирургията я обикнах още в първите си студентски години. Всичко съм постигнал с много труд. Работата ми доставя удоволствие – със студентите, с болните. Аз ги обичам.
бутони за социални мрежи |
Скъпи приятели, Известно е, че първите 7 г. са най-важни в развитието. Точно в 14:29:32 на 14.04. 2007 г. стартирa Health.bg. Ние бяхме сред първите, които осъзнаха силата на специализираната здравна информация в интернет. Светът се развива и през 2014 г. вече Ви предлагаме ново предизвикателство – единствената социална мрежа за лекари, стоматолози, фармацевти и пациенти. Бъдете с нас и на адрес: www.credoweb.bg Последни статии |