Здравето от А до Я - Метеозависимости
Тайните на зимната усмивка
health.bg
16-12-2009
Кратък ден, студ, недостатъчно слънчеви лъчи и чист въздух – тези зимни “екстри” превръщат мнозина в кисели, мрачни и уморени хора. Какво да направим, за да бъдем бодри и работоспособни?
Подходяща храна Зимата не е най-безпроблемният сезон за тези, които държат на фигурата си. През студените месеци обикновенно натрупваме няколко излишни кила, което е в състояние да ни развали настроението при всяко минаване край огледало. Освен самочувствие неправилното хранене може да е „в помощ” и на по-тежки проблеми – като депресията например. Обърнете внимание към какво посягате, когато навън е тъмно, мъгливо, ветровито, а вие прекарвате часове пред телевизора. Най-вероятно - към шоколадовите бонбони, сладки и други подобни изкушения. От една страна, това е естествено: употребата на захар повишава нивото на т.н. хормон на щастието и нивото на глюкозата в кръвта – и това на свой ред дава прилив на бодрост и оптимизъм. Но! Съдържащите се в сладкото въглехидрати се преработват много бързо от организма и след половин час чувството на отпадналост е още по-силно, а настроението клони към нула. Положете усилия да изключите захарните и мазните продукти. Наблягайте на белтъчинитете /риба, месо, бобови/, които се усвояват бавно и осигуряват енергия за няколко часа. И не забравяйте плодовете и зеленчуците – в тях има и захар, и витамини, и полезни за храносмилането фибри. По-добре е да поемате“бавни” въглехидрати. Те се съдържат в пълнозърнестите продукти – хляб, спагети, овесени ядки, леща. Напитките Най-популярното ободряващо средство е кафето. Но стимулиращото му действие не е дълготрайно. А ако след това решите да изпиете още и още една чашка, рискувате да прекалите с кофеина и да ви сполети безсъние – твърде неприятно при постоянна умора.
Ободряващ ефект имат канелата и какаото. Така че вместо кафе и чай/ те също съдържат доста кофеин/ опитайте друга сладка напитка или даже горещ шоколад. Ако обичате чай, за предпочитане са белите чайове: в тях има малко кофеин и много L-теанин, който повишава концентрацията и не възбужда нервната система. С внимание към съня Краткият ден и студеното време пренастройват вътрешния часовник и организмът се нуждае от повече почивка, отколкото през лятото. Важното е да не се противим на това и да се вслушаме в потребностите си. В противен случай сме заплашени от депресия или постоянна отпуснатост. Лягайте си половин час по-рано, отколкото през лятото, старайте се да не отлагате за вечерта важни дела или работни задачи: точно това не допринася за лесното заспиване. Спускайте плътно завесите, изключвайте всички електроуреди в спалнята и избягвайте всички източници на светлина, понякога даже лампичките-индикатори на компютъра и телевизора пречат на заспиването. Опитайте да спите на открехнат прозорец даже при лют студ. Сънят идва много по-лесно, когато температурата на тялото е малко по-ниска от нормалната.
Събуждането Ритуалите помагат да се чувстваме бодри и след събуждането. Започнете с гимнастика. Не е задължително да скачате на въже или да разтягате пружинил Просто клякайте 5-10 пъти и се накланяйте силно напред. Тези упражнения ще задействат главните мускули на тялото, които се нуждаят от повишено кръвоснабдяване. След тях сърцето бие по-бързо, пулсът се ускорява и човек се разсънва. Друго средство за разсънване е студената вода. Температурните рецептори на кожата са много чувствителни и бързо изпращат сигнал за студ в мозъка, който го активизира. Разбира се, това не означава да взимате леден душ. Достатъчно е да измиете лицето се със студена вода. Това е полезно и за красотата – студът стимулира кръвоносните съдове и подобрява храненето на кожата.
По- ярки цветове Ярките цветове, които ни липсват през зимата, ободряват, повишават настроението и тонуса. Психолозите даже препоръчват на спортистите цветотерапия, защото червеният и жълтият цвят стимулират активността, включително и физическата активност, която пък ободрява трайно. Поради недостига на слънчева светлина през зимата организмът произвежда по-малко от т.н. хормон на щастието, а фитнесът е в състояние да го повиши. Обградете се с ярки предмети. Прибавете към гардероба си няколко ярки вещи- ръкавици, шал, пуловер. Може да си сложите и цветна гривна и да я поглеждате по-често – например докато работите на компютъра. Или окачете в кабинета си плакат с ярки цветове, сменете картината на монитора, добавете към обеда си по една жълта и червена чушка – комбинация от цветове и витамин С. Дишайте по-дълбоко Обикновената дихателна гимнастика осигурява едновременно по-голям приток на кислород /необходим за преработката на храната в енергия/ и на кръв, които достигат по-бързо до тъканите и зареждат организма с енергия. Не отнема много време: Подишайте 20 секунди по-бързо и максимално дълбоко, след което направете 5-7 бавни дълбоки вдишвания. Изпълнявайте упражнението 3 пъти – сутрин, обед и в края на работния ден. И не забравяйте, че е важно не само как дишате, а и какво вдишвате. Прекарвайте по-малко време в помещения, където се пуши. Привържениците на ароматерапията твърдят, че някои аромати карат рецепторите на обонянието да изпращат в мозъка сигнали за бодрост и концентрация.
Лимонът и ментата могат да се слагат в чая, канелата - в какаото и десертите, розмаринът и карамфилът - в салатите и ястията или както хвойната и лавандулата да се вдишват като есенции и етерични масла. бутони за социални мрежи |
Скъпи приятели, Известно е, че първите 7 г. са най-важни в развитието. Точно в 14:29:32 на 14.04. 2007 г. стартирa Health.bg. Ние бяхме сред първите, които осъзнаха силата на специализираната здравна информация в интернет. Светът се развива и през 2014 г. вече Ви предлагаме ново предизвикателство – единствената социална мрежа за лекари, стоматолози, фармацевти и пациенти. Бъдете с нас и на адрес: www.credoweb.bg Последни статии |