http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_1.jpg
Здравето на зъбите и венците е важно не само за лъчезарни и слънчеви усмивки, но и засяга състоянието на други системи и органи в тялото – хормони, сърце. Денталните нужди се променят с течение на десетилетията. Предлагаме ви няколко съвета за поддръжка.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_3.jpg
През 30-те – хормоните бушуват, а ако прибавим и една бременност, то задължително трябва редовно да посещавате зъболекар. Почистването на зъбите с конец е изключително важно, защото предпазва от парадонтит и други инфекции на венците. Заради хормоните те са по-чувствителни и уязвими.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_2.jpg
Много хора никога не се научават как правилно да почистват зъбите си. Използвайте мека четка със заоблени косъмчета и внимателно правете кръгови движения, като поддържате ъгъл от 45 градуса спрямо линията на венеца. Ако при употребата на конец, венците ви прокървяват, не се отказвайте. Това ще им погне да станат по-здрави с времето.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_4.jpg
Забравете цигарите. Пушачите са с два до три пъти по-застрашени от заболявания, свързани с устната кухина. Любителите на вредния навик се възстановяват по-бавно от инфекции на венците, допълват учените.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_5.jpg
Откажете се от диетичната сода. Дори газираните напитки без захар могат да навредят на перлената усмивка заради съдържанието на киселини. Те отслабват емайла и го размекват.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_6.jpg
На 40 трябва да обръщате внимание на много неща, като здравето на зъбите е едно от най-важните. Денталният специалист може да забележи развитието на сериозно заболяване – например неконтролиран диабет. Повишава се и опасността от рак на устата.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_7.jpg
Спрете да скърцате със зъби. Стресът има много проявления, но едно от тях е стискането на зъбите. Това може да доведе до сериозно износване на емайла и поява на пукнатини, дори отчупване на парченца. Опитайте се да намерите отдушник на стреса, за да избегнете бъдещи проблеми със зъбите.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_10.jpg
Пломбите и коронките не са вечни. Те се износват и имат нужда от смяна. Посетете стоматолог и се консултирайте дали някоя от старите ви пломби има нужда от подмяна с нова и по-модерна.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_9.jpg
Бяло, по-бяло... Внимавайте да не се пристрастите към избелването. То може да причини чувствителност на зъбите и ерозия на емайла. Истината е, че избелването на зъбите си има лимит. Колкото и да искате още по-бели зъби, не винаги това е възможно.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_11.jpg
На 50 загубата на костна плътност е една от основните причини за падане на зъбите. Здравословната диета, богата на калций и витамин Д, може да помогне за поддържането на здрави кости. Фамилната обремененост към остеопорозата налага по-чести посещения при зъболекаря.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_14.jpg
Някои лекарства предизвикват пресъхване на устната кухина. Не позволявайте това да се случва, защото тази среда е подходяща за развитие на бактерии, а това повишава риска от разрушаване на зъбите. Пийте по-често вода и дъвчете дъвка без захар, а вечер използвайте вода за уста.
http://www.health.bg/images/health_articles/article_17763_13.jpg
Ако имате проблеми със венците и здравето на зъбите си, консултирайте се и с кардиолог, защото заболяванията в устната кухина са свързани със сърдечно-съдовите инциденти. Учените не казват, че инфекцията на вените непременно означава инфаркт в близко бъдеще, но опасността е повишена.